Ar žinote kokią žuvį valgote? :) Trumpai apie tai ar jūros ešerį pirkti bei valgyti rekomenduojama, kaip jį atpažinti, o taip pat žuvų eksperto Artūro Merkio komentaras apie jūros ešerius.

REKOMENDACIJA. Dėmesio! Venkite pirkti šias giliuose vandenyse gyvenančias žuvis. Dėl lėto augimo ir brendimo jos yra itin jautrios pergaudymui.

PAPLITIMAS IR IŠTEKLIAI. Gyvena daugiausiai Šiaurės Atlante nuo Špicbergeno salos iki Šiaurės Amerikos pakrantės. Jūros ešerių ištekliai yra pereikvoti.

KAIP ATPAŽINTI? Jūros ešerius galima atpažinti iš raudonos spalvos, taip pat išsiskiria didelės akys ir išsišovusi į priekį apatinė žiočių dalis. Jūros ešerys gali užaugti iki metro ilgio ir sverti iki 15 kg. Ši žuvis subręsta tik 10-12 gyvenimo metais, kai užauga iki 30-40 cm ilgio.

JŪROS EŠERIAI – POVANDENINIAI ARCHITEKTAI. Amerikos biologai stebėdami jūros ešerius, nustatė, kad šios žuvys, ne tik ieško maisto ir partnerių, bet ir rausia smėlį. Jie, tarsi povandeniniai architektai. Kaip pasirodė, Jūros ešeriai, ne atsitiktinai kasa smėlį, taip jie stato urvus. Šios žuvys stato urvus ir juos prižiūri ilgą laiko tarpą. Urvų gylis, gali siekti kelis metrus.

IŠNYKUS JŪROS EŠERIAMS, IŠNYKS IR OMARAI. Šiuose urvuose pradeda gyventi, pavyzdžiui Omarai, o smėlis, kurį išneša Jūros ešeriai sudarydamį povanedinius smėlynus, greitai būna apgyvendinti koralinių polipų ir taip susiformuoja koraliniai rifai. Kaip žinia, suvalgius visus Jūros ešerius, žmonija praras ir Omarus, kadangi tai neatsiejami vienas nuo kito gyvūnai.

Noriu pastebėti, kad, pavyzdžiui, afrikiniai šamai yra auginami uždaruose baseinuose recirkuliacinėje sistemoje, kurios dėka pasauliniai žuvies ištekliai nėra eikvojami.

ŽUVŲ EKSPERTO, ARTŪRO MERKIO KOMENTARAS. Kaip ir daugumos šiaurinių jūrinių žuvų, šių žuvų mėsa yra gana riebi ir maistinga, be ašakų. Kadangi šios žuvys gyvena prie dugno dideliuose gyliuose, tai pagautos ir ištrauktos į vandens paviršių jos atrodo nelabai patraukiai – akys iššoka, o per pražiotą burną kyšo viduriai. Prie Norvegijos krantų gyvenantys ešeriai retai užauga didesni kaip 1 kg. Tačiau plačioje jūrinių ešerių giminėje yra rūšių ir individų, kurie užauga ne tik 10-15, bet net ir 300 kg.

Dėl pasaulyje teisiškai nesureguliuotų žvejybos taisyklių ir besaikės žvejybos daugumai jūrinių ešerių rūšių kyla išnykimo pavojus.

P.S. Norvegų jūroje gyvenančių jūrinių ešerių mėsa smarkiai skiriasi nuo šamų mėsos, todėl palyginti yra sunkoka.

Dėkoju Lietuvos gamtos fondui bei Artūrui Merkiui už pagalbą rašant šį įrašą :)

Iveta

Patiko (0)

Rodyk draugams